Tel : +90 442 233 33 89 |

198 Girişimci Adayı Sertifika Aldı

198 Girişimci Adayı Sertifika Aldı
22 Aralık 2015

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Erzurum İl Müdürlüğü, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Erzurum Hizmet Merkezi Müdürlüğü ve Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ETSO) hizmet veren Erzurum Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) tarafından düzenlenen uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılan kursiyerlere sertifika verildi.

            ETSO Konferans Salonu’nda düzenlenen sertifika törenine, Vali Yardımcısı Hatice Bayar Özdemir, İŞKUR İl Müdürü Tacettin Ötügen, ETSO Başkan Vekili Hasan Akal, KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürü Veysel Vural ve Erzurum ABİGEM Koordinatörü Prof. Dr. Osman Demirdöğen ile kursiyerler ve aileleri katıldı. Toplantıda ilk konuşmayı yapan KOSGEB Erzurum Hizmet Merkezi Müdürü Veysel Vural, girişimciliğin önemine vurgu yaparak, “Girişimciliğin gelişmesi, sağlıklı KOBİ’lerin oluşmasını sağlar” dedi. Girişimcilik eğitimlerinin toplam 70 saatlik, genel katılıma açık ücretsiz eğitimler olduğunu ifade eden Vural, KOSGEB’in yapılan son düzenlemeyle girişimcilere; 2 Bin TL “İşletme Kuruluş Desteği”, 18 Bin TL “Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat, Ofis, Donanım ve Yazılım Desteği”, 30 Bin TL İşletme Giderleri Desteği” olmak üzere toplam 50 Bin TL karşılıksız hibe, 100 Bin TL de geri ödemeli sabit yatırım desteği sağladığını ifade etti. KOSGEB Erzurum Hizmet Merkezi olarak 2014 yılında 2 milyon 766 Bin TL, 2015 yılında ise 3 milyon 028 Bin TL hibe dağıttıklarını kaydeden Vural şunları söyledi; “Yine 2014 yılında üniversite, dernek ve odalar aracılığıyla 3 Bin 068 kişiye girişimcilik sertifikası verdik. 2015 yılı Ekim ayı itibariyle de bu girişimcilik sertifikalarından 513 adedi Erzurum’da iş fikrine dönüştü. 35’i bayan girişimcilerin kurduğu 118 adet işletme ise 3 yılını doldurmasına rağmen faaliyetini sürdürüyor. 285 işletmenin ise desteklenmesi halen devam ediyor.”

            Toplantıda daha sonra konuşan İŞKUR İl Müdürü Tacettin Ötügen ise, meslek edinmek ve iş kurmak isteyenlerin eğitim almalarının ve bunun için ilgili kurumlar tarafından kendilerine sağlanan desteklerin önemi üzerinde durdu. Ötügen, iş kurmak isteyenlerin KOSGEB desteklerini mutlaka değerlendirmesi gerektiğini dile getirdi.

            Toplantıda son olarak Vali Yardımcısı Hatice Bayar Özdemir konuştu. Belge almanın girişimcilik konusunda atılan ilk adım olduğunu ifade eden Vali Yardımcısı Özdemir, alınan eğitimlerin pratikte uygulamasının önemli olduğunu belirterek, kurulan her işletmenin ülke ekonomisine katkı sağlayacağını söyledi. Uygulamalı girişimcilik sertifikası alanların iş kurma ortalamasının dünya ve Türkiye’de yüzde 5 seviyelerinde olduğunu vurgulayan Özdemir, Erzurum’un yüzde 10’la bu oranın çok üstüne çıkmasının sevindirici olduğunu belirtti. Bu oranın yakalanmasına katkı sağlayan ABİGEM, İŞKUR ve KOSGEB’e teşekkür eden Vali Yardımcısı Özdemir, seviyenin daha yukarılara çıkarılacağına emin olduğunu sözlerine ekledi.

           Toplantının ardından, Erzurum’da, 8 Ocak 2015 ile 10 Aralık 2015 tarihleri arasında, 8 ayrı grupta düzenlenen girişimcilik eğitimlerine katılan 198 kursiyere sertifikaları verildi.