Tel : +90 442 233 33 89 |

2. OSB’DE İLK TEMELLER ATILDI, İLK AÇILIŞ YAPILDI

2. OSB’DE İLK TEMELLER ATILDI, İLK AÇILIŞ YAPILDI
27 Eylül 2018

Erzurum’da yatırım yapacak müteşebbislerin yeni adresi olan 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde (2. OSB) ilk temeller atıldı ve yapımı tamamlanan bir teknik lisenin açılışı gerçekleştirildi.

Erzurum-Pasinler Karayolu üzerinde bulunan ve toplam 216 hektarlık alana sahip 2. OSB’deki açılış ve temel atma törenine;  Vali Seyfettin Azizoğlu’nun yanı sıra, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Vali Yardımcısı ve YİKOB Başkanı Mehmet Yavuz, AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Aziziye Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Meclis Başkanı ve 2. OSB Müteşebbis Heyet Başkan Vekili Saim Özakalın ile kamu kurumlarının amirleri ve yatırımcı işadamları katıldı.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende ilk konuşmayı, 2. OSB Bölge Müdürü Fırat Karakaya yaptı. Kuruluş çalışmaları 1998 yılına dayanan Erzurum 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde, 2015 yılına kadar kaydadeğer bir çalışma olmadığını ifade eden Karakaya, 216 hektarlık alana sahip bölgedeki çalışmaların iki etap halinde yürütüldüğünü söyledi. 50 hektarlık 1. Etabın 220 bin metrekarelik 42 sanayi parseline, 166 hektarlık 2. Etabın da 1 milyon 70 Bin metrekarelik 43 sanayi parseline sahip olduğunu kaydeden Karakaya, 1. Etap altyapı çalışmalarının 2017 yılı Haziran ayı itibariyle tamamlandığını ve alanda 42 sanayi parselinin kesin tahsislerinin aynı yıl yapıldığı belirtti.

1.ETAP’TA, 210 MİLYON TL YATIRIM, BİN 100 KİŞİ İSTİHDAM

Yine 1. Etap’ta yer alan 32 yatırımcının, toplam yatırım tutarının 210 milyon lira olacağını ve 1.100 kişilik istihdam hedeflendiğine işaret eden Karakaya şunları söyledi; “1. Etap’ta; yapı malzemesi sektöründe 9, gıda sektöründe 10, elektrik malzeme sektöründe 3, PVC, ısıcam, alüminyum üretimi sektöründe 4, ilaç sektöründe 2, geri dönüşüm sektöründe 1, makina ve makina elemanları sektöründe 2 ve kozmetik ürünleri sektöründe 1 firma yer alacak. Yönetim kurulumuzun yoğun girişimleri ile ortalama büyüklükleri 25 bin metrekare olan 43 parselden oluşan 166 hektarlık 2. Etabın imarı ise, 2017 yılı başında bilim sanayi ve teknoloji bakanlığı tarafından onaylatılarak parsel tapuları hazır hale getirildi. 2017 yılı haziran ayı itibariyle 2. Etap altyapı projeleri hazırlatıldı ve ihale süreci tamamlandı. İhalesi 12 Haziran 2018 tarihinde yapılan 2. Etabın yer teslimi, 23 Temmuz 2018’de ihaleyi kazanan firmaya yapılmıştır. 2018 birim fiyatları ile keşif bedeli 34 milyon 906 bin 740 lira olan 2. Etap da 26 firmaya ön tahsis yapılmıştır.”

Törende daha sonra konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de, yatırımların Erzurum’a hayırlı olması temennisinde bulunarak, Türkiye’nin özellikle ekonomik anlamda büyük bir saldırıyla karşı karşıya olduğu bir dönemde, üreten ve yatırım yapan iş dünyasının takdire şayan olduğunu vurguladı. Sekmen, “Erzurum’dan sesleniyoruz, şartlar ne kadar ağır olursa olsun bizler buralarda yaşamaya devam edeceğiz. Milletimiz ne badireler gördü, ne sıkıntılar atlattı. Bunun için bulunduğumuz durumu kısa sürede atlatarak, elimizden gelen hamleleri yaparak Erzurum’u olması gereken yere taşıyacağız” dedi.

Başkan Sekmen’den sonra kürsüye gelen AK Parti Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu da, yerli ve milli sanayinin geliştirilmesi için son 5 yılda büyük ivme kazanıldığını belirterek şöyle konuştu; “22’nci yüzyıla doğru artık farklı şekillerde yapılıyor. Savaşlar artık kurlarla, teknolojiyle, üretilen ürünlerle gerçekleştiriliyor. Bu savaşlara şimdiden hazırlıklı olmak adına yerli milli üretimi desteklememiz gerekiyor. Temeli atılan işyerlerimizde hem yerli ve milli üretime katkı sağlayacak aynı zamanda katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesini sağlayacaktır”

Erzurum’da sanayinin gelişmesi için sadece OSB’lerde değil, OSB dışındaki yatırımların da 6’ncı bölge teşviklerinden yararlanır hale getirildiğini hatırlatan Taşkesenlioğlu, amaçlarının sanayi kuruluşlarının üzerindeki maliyet yüküne devlet olarak destek vermek olduğunu söyledi.

KAHRAMAN SANAYİCİLER

2. Organize Sanayi Bölgesi’nde temel atma sürecine gelinceye kadar Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası başta olmak üzere ilgili bütün kuruluşların yoğun çaba gösterdiğinin altını çizen Vali Seyfettin Azizoğlu da konuşmasında, yatırımcı iş adamlarının birer kahraman olduğunu ve bu süreçte Erzurum’dan dünyaya mesaj verdiklerini vurguladı. Vali Azizoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bütün dünyanın üzerimize geldiği, üzerinde karabulutların dolaştırılmaya çalışıldığı dönemde Anadolu’nun kapısı, yiğitler diyarı Erzurum’un Dadaşı yeniden meşale yaktı. Yeniden ışık saçtırdı, yeni yatırımlara Türkiye’mize destek oldular. Kahraman sanayicileri saygı ile selamlıyorum”

OSB’deki birinci etapta 42 parselde tahsislerin yapıldığını, ilk etapta 10 tesisin temelinin atıldığını, diğer tesislerin de yavaş yavaş temellerinin atılacağını belirten Azizoğlu şu ifadeleri kullandı; “42 parseldeki fabrikaların 1,5 sene sonra bacalarından duman tütmeye, makineleri çalışmaya başlayacak. İnsanımız iş sahibi olacak. Burada üretilen ürünlerle hem Türkiye’mize hem komşu ülkelere ihraç edilecek. Erzurum sanayide öncü şehir olma yolundaki emin ve hızlı adımlarını atmaya başlayacak. Yavaş gittik ama emin adımlarla yürüyoruz. Türkiye’mizi dünyaya tanıtacak, dünyadaki birçok yatırımcıyla yarışacak önemli yatırım, tesislerini gerçekleştirmiş olacağız.”

Konuşmasının son bölümünde sanayi yatırımlarının desteklenmesi için hükümetten beklentilerini de dile getiren Vali Azizoğlu, “Hükümetimizden beklentimiz şu; 6 bölge teşviklerini belirgin hale getirmemiz lazım. Bu konuda çalışma yapıldığını duyuyoruz. Biz şimdiye kadar tahsis ettiğimiz tüm parselleri geçmiş dönem mevzuatlarına göre dağıttık. İkinci kısımdaki parsellerin dağılımının bedelsiz olması için karar bekliyoruz. Onların da tahsisleri hızla yapılırsa en az 15 bin kişinin istihdamını sağlayacak sanayi kurularak hizmete açılır” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra Vali Azizoğlu, protokol üyeleri sanayicilerle birlikte butona basarak tesislere ilk harcı koydular.

62 DERSLİKLİ TEKNİK LİSENİN AÇILIŞI YAPILDI

Sanayi tesislerinin temel atma töreninden sonra Vali Azizoğlu ve beraberindekiler 2.OSB Bilim Teknik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni eğitim-öğretime açtı. 62 derslik, 7 atölye, 3 laboratuvarı bulunan okul 2 bin 40 öğrenci kapasiteye sahip. 50 öğretmen ve 20 görevlinin bulunduğu okulun açılışını yapan Vali Azizoğlu, sınıf ve laboratuvarları gezerek yetkililerden bilgi aldı.