Tel : +90 442 233 33 89 |

Ankara’da Erzurum Zirvesi

Ankara’da Erzurum Zirvesi
11 Mayıs 2016

          Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ile Erzurum Ticaret Borsası (ETB) tarafından Ankara’da düzenlenen yemekte, Erzurum’un kalkınmasının önündeki engellerin aşılması için izlenmesi gereken yol ve yöntemler ele alındı.

          Dikmen Vadisi’ndeki bir restoranda verilen yemeğe, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erzurum Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’ın yanı sıra, AK Parti Milletvekilleri Zehra Taşkesenlioğlu, Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, İbrahim Aydemir ve Orhan Deligöz, MHP Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, ETB Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Hınıslıoğlu, ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın ile ETSO ve ETB’nin yönetim kurulu ve meclis üyeleri ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) üst kurul delegeleri katıldı.

YÜCELİK; “ERZURUM SİYASET ÜSTÜ BİR KAVRAM”

              Yemekte konuşan ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, TOBB Genel Kurulu’na katılmak için Ankara’da olduklarını ifade ederek, bu vesileyle de Erzurum’un Ankara’daki temsilcileriyle bir araya gelip, şehrin meselelerinin ele alınacağı bir toplantı düzenlemeyi uygun gördüklerini dile getirdi. Erzurum’un siyaset üstü bir kavram olduğunu ifade eden Başkan Yücelik, toplantıya iştirak eden iktidar ve muhalefet milletvekillerine teşekkür etti. Kısır çekişmelerin bir kenara bırakılıp, Erzurum’u yüreğinde hisseden herkesin samimiyetle taşın altına elini sokması gerektiğini söyleyen Başkan Yücelik,  bölgede üretim ve ticareti artıracak yeni teşviklere ihtiyaç olduğuna dikkati çekti.  “Erzurum’un ekonomik anlamda kalkınması, sosyal ve kültürel bakımdan gelişmesi, insanlarının zenginleşmesi ve yaşam kalitesinin yükselmesi ancak bölgeler arası kalkınmışlık farkının asgari düzeye çekilmesiyle mümkündür.” diyen Başkan Yücelik, bölgenin yatırım ortamının iyileştirilmesinin bu anlamda büyük önem taşıdığını ifade ederek, “Kanun yapıcılar bölgedeki yatırımcıyı, müteşebbisi rahatlatacak adımları atsın, iş dünyası olarak bizler de üzerimize düşen görevi seve seve yerine getirelim” diye konuştu.

              Devlet yatırımlarının yanı sıra sektör kısıtlaması olmadan devletin vereceği destek ve teşviklerin, Erzurum’un iktisadi ve sosyal kalkınmasını temin edecek unsurlar olduğunu anlatan Başkan Yücelik, şunları söyledi; “Bugüne kadar şehrimizin sıkıntılarının ele alındığı birçok toplantı düzenlendi, raporlar hazırlandı ve ilgili yerlere iletildi. Ancak şimdiye kadar arzu ettiğimiz sonuçları alamadık. Derdimizin teşhisi yapıldı, reçetesi de belli… Bundan sonra artık sonuç getirecek girişimlerde bulunmak istiyoruz. Bu toplantının asıl amacı da budur. Bu konuda davetimizin siyasilerimizden parti ayrımı gözetilmeksizin karşılık görmesi bizleri mutlu etti. Sorunlarımızı ancak birlik ve beraberlik içerisinde, ortak akılla çözebiliriz.”

PROF. DR. AKDAĞ; “NEYİ, NE İÇİN İSTEDİĞİMİZİ ÇOK İYİ ANLATMALIYIZ”

              Toplantıda daha sonra konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve eski Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ise söz konusu toplantıyı düzenleyen ETSO ve ETB yönetimlerine teşekkür ederek, birlikte hareket etmenin sorunları daha hızlı çözeceğini kaydetti. Erzurum’un kalkınmasının önündeki engelleri ortadan kaldırmak için herkesin sorumluluk almasının kaçınılmaz olduğunun altını çizen Prof. Dr. Akdağ, sorumluluk alan kurumların da bunun gereğini en iyi şekilde yerine getirmesi gerektiğini dile getirdi. Problemlerin çözüm için şimdiye kadar izlenen yol ve yöntemlerde değişiklik yapılmasının yerinde olacağına işaret eden Akdağ, “Öncelikle belli başlıklar altında sorunlarımızı belirleyip, onlara yoğunlaşmamız gerekir. Eskiden olduğu gibi büyük bir kısmını ansiklopedik bilgilerden oluşan klasörler dolusu raporlar yerine, sorunu ve çözümünü özgün bir şekilde ele alan daha özet bilgiler sunmamız lazım. Yani neyi, ne için istediğimizi çok iyi anlatmalıyız” dedi.

              Prof. Dr. Akdağ, ETSO ve ETB’nin görev bölümü yaparak, ‘sektörel analizler’, ‘teşvik’, ‘işgücü piyasasının canlandırılması için yapılması gerekenler’, ‘ortaklık kültürü’, ‘markalaşma ve pazarlama teknikleri’ ve ‘bölgenin kaynak ve potansiyelleri’ konularında çalışmalar yapması ve sonuçlarının bir sonraki toplantıda ele alınmasının daha akılcı bir yol olacağını söyledi.

              Toplantıda, Erzurum milletvekilleri Zehra Taşkesenlioğlu, Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, İbrahim Aydemir, Orhan Deligöz ve Prof. Dr. Kamil Aydın da şehrin sorunlarının çözümü noktasında görüşlerini dile getirdiler. Yaklaşık 4 saat süren yemekli toplantının sonunda hatıra fotoğrafı çekildi.