Tel : +90 442 233 33 89 |

Bilirkişi Listesine Başvurular

Bilirkişi Listesine Başvurular
18 Ekim 2017

24/11/2016 tarihli ve 29898 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu gereğince 2018 yılına ilişkin bilirkişi listelerinin ve bilirkişilik sicilinin oluşturulmasına ilişkin gerekli ilan çok kısa süre içerisinde Adalet Bakanlığı, Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü, Bilirkişilik Daire Başkanlığı tarafından yapılacaktır.

Bilirkişilik temel eğitimini almadan bilirkişi listelerine başvurmak kesinlikle mümkün değildir.

Bilirkişilik temel eğitimleri başlamış olup, bilirkişilik temel eğitim izni verilen eğitim kuruluşları, Bilirkişilik daire Başkanlığı’nın “http://bilirkisilik.adalet.gov.tr/” İnternet adresinden ilan edilmiştir.

Bölgemizdeki iller bakımından bilirkişilik temel eğitim izni verilen eğitim kuruluşlar ise, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi’nin “http://erzurumbam.adalet.gov.tr/” İnternet adresinden ilan edilmiştir.

Eğitim izni için başvuruların değerlendirilmesi süreci devam etmekte olup, sonradan eğitim izni verilen kurum ve kuruluşlar eğitim kuruluşları listesine ayrıca eklenecektir.

Yeni bilirkişilik sisteminde, Bilirkişilik Kanunu’nun 12. maddesi gereğince, Mahkemeler, Cumhuriyet savcılıkları ve İcra Müdürlükleri tarafından liste dışından bilirkişi görevlendirilmesi yapılamayacaktır.

Bilirkişilik başvuru ilanı için Bilirkişilik Daire Başkanlığı İnternet sitesinin takibi gerekir.

Bu hususların halen “bilirkişilik yapanlar ile bundan sonra bilirkişilik yapmak isteyenlere tebliği gerekmektedir.

Bu nedenlerle, bilirkişi listelerine kaydolmak isteyip de Bilirkişilik Kanunu’nun 10. maddesindeki şartları haiz olan tüm üyelerinize yukarıdaki hususlar tebliğ olunur.