Tel : +90 442 233 33 89 |

ÇALIKUŞU, TRT ERZURUM RADYOSU’NDA KADIN GİRİŞİMCİLİĞİ ANLATTI

ÇALIKUŞU, TRT ERZURUM RADYOSU’NDA KADIN GİRİŞİMCİLİĞİ ANLATTI
24 Nisan 2019

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) Başkanı Feride Eda Çalıkuşu, TRT Erzurum Radyosu’nda yayınlanan ‘Doğu’nun Sesi’ programına konuk oldu.

Yapımcılığını Hafize Batmaz, sunuculuğunu Hande Zeynep Şengül’ün yaptığı programa katılan TOBB ETSO Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) Başkanı Çalıkuşu, programda, kurulun faaliyetleri, gelecekte hayata geçirmeyi düşündükleri projeleri ve kadın girişimciliğinin önemi gibi konularda düşüncelerini paylaştı. Çalıkuşu konuşmasında, Kadın Girişimciler Kurullarının, ülkedeki kadın girişimci potansiyelinin geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesi amacıyla, politika belirlemek ve girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek üzere faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi.

TOBB ETSO KGK’nın yapısı hakkında bilgi veren Çalıkuşu, “Kurul üyelerimiz, kendi sahalarında lider konumda olan işkadınları, profesyonel yöneticiler, girişimcilik konusunda akademik çalışma yapan akademisyenler ile bu sahada bölgesel ya da ulusal ölçekte faaliyet yürüten Sivil Toplum Kuruluşu yöneticilerinden ve girişimciliği destekleyen kamu kurum ya da kuruluşu temsilcilerinden oluşuyor” dedi.

TOBB ETSO KGK olarak, ildeki kadın girişimcilerin şehrin ekonomisine daha fazla katkıda bulunması ve iş hayatlarına daha bilinçli bir şekilde yön verebilmeleri için yoğun bir çaba içerisinde olacaklarını dile getiren Çalıkuşu şunları söyledi; “Kurulumuz; şehrimizde yeni sektörler açmak, bu sektörlere ilgi duyan girişimcilerimizle, ilgili STK ve kamu kurumlarını bir araya getirmek, fikirleri, projeleri olan fakat yönlendirilmeye ihtiyaç duyan kadın girişimcilerimize rehber olmak, hali hazırda işletme sahibi olan kadın işverenlerimizin sorunlarının çözümlerinde onlara yol göstermek, kadın istihdamını sağlayacak sektör ve iş kollarında işletme sahipleriyle ortaklaşa hareket etmek ve bu yönde istihdamı arttırıcı projeleri yürütmek gibi geniş hedef ve amaçları doğrultusunda hareket ediyor. Tabi şehrimiz, elinde ki büyük potansiyellere sahip olduğu halde şu anda arzu ettiğimiz girişimci sayısına sahip değil… Kurul olarak başlıca hedefimiz; kadınlarımıza ticari hayatta örnek teşkil ederek, onları iş dünyasında cesaretlendirmek, önlerini açmak ve desteklemektir. En büyük arzumuz; şehrimizdeki iş kadınlarımıza destek olup, onları iş hayatına daha fazla entegre etmektir. Böylelikle ekonomiye işveren ve müteşebbis olarak daha fazla katkı sunan kadınlarımız, şehir ekonomimize daha fazla canlılık ve etkinlik katacaklardır.”

Kurulun tanıtımını yapmak, faaliyetleri ve hedefleriyle ilgili bilgilendirmelerde bulunmak amacıyla, başta il protokolü olmak üzere, ilgili kamu kurumlarına, STK’lara ve ajanslara ziyaretler gerçekleştirdiklerini anlatan Çalıkuşu konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Bu noktada şunu belirtmeliyim ki; başta Erzurum Ticaret ve Sanayi Odamız olmak üzere, Sayın Valimizden, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, şehrimizdeki üniversitelerimizin rektörlerine, merkez belediye başkanlarımıza, Ticaret Borsamıza, Pasinler ve Oltu Ticaret ve Sanayi Odalarına, KUDAKA ve TKDK’ya kadar hepsi ayrı ayrı kurulumuza ve çalışmalarımıza büyük hassasiyet gösterdiler. Şehrimiz Erzurum’da girişimciliğe özellikle kadın girişimcilere, işverenlere ve kadın istihdamına önem veren işletmelere karşı hassasiyetlerini dile getirdiler. Bu görüşmeler ilerdeki iş birliklerimiz açısından bizleri ziyadesiyle memnun etti. Bir kez daha hepsine kurulumuz adına ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Göreve geldikleri 1 buçuk aylık süre içerisinde gerçekleştirdikleri etkinliklerle ilgili de bilgi veren Çalıkuşu, “Artık TOBB ETSO KGK olarak, iş dünyamızı, kadınlarımızı ve şehrimizi ilgilendiren her programda, her projede Erzurum’daki kadın girişimcilerimizi temsil etmeye, üstlendiğimiz sorumluluğun gereğini yerine getirmeye çaba göstereceğiz” dedi.