Tel : +90 442 233 33 89 |

ERZURUM’DA KÜSİ TOPLANTISI

ERZURUM’DA KÜSİ TOPLANTISI
4 Mart 2020

ETSO MECLİS BAŞKANI ÖZAKALIN; “KÜSİ’NİN SONUÇLARINI SAHADA DA GÖRMEK İSTİYORUZ”

Türkiye Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında Erzurum’da, Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliğinin artırılması amacıyla oluşturulan, Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) İl Planlama ve Geliştirme Kurulu toplantısı yapıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AR-GE Teşvikleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Behiye Canan Ünlü’nün başkanlığında Palandöken Kaymakamlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya; Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Meclis Başkanı Saim Özakalın, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Bölge Müdürü İbrahim Seyhan, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mustafa Küçükler, KOSGEB İl Müdürü Umut Tan, Ticaret İl Müdür Vekili Elif Tan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Burhan Salın, Ata Teknokent Genel Müdürü ve KÜSİ İl Koordinatörü Doç. Dr. Ersin Karaman ile ESOB, DAP, KUDAKA, 1. OSB’den temsilciler katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan KÜSİ İl Koordinatörü Doç. Dr. Ersin Karaman, kamu-üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesinin şehrin gelişimine ve sağlayacağı katma değere dikkati çekerek, işbirliği kültürünün artırılması için özveriyle yoğun bir çaba göstereceklerinin altını çizdi.

Toplantıda daha sonra konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AR-GE Teşvikleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Behiye Canan Ünlü de, Bakanlık olarak yeni dönem KÜSİ çalışmalarına başladıklarını belirterek, “Yeni dönemde çalışmalarımıza yön vermesi açısından illerden kamu-üniversite-sanayi işbirliğinin taraflarının bize yaptıkları ve yapacakları geri dönüşler büyük önem taşıyor.  Faaliyet alanlarımızı bir önceki dönem çıktılarını dikkate alarak belirliyoruz. Bu sebeple tarafların her türlü işbirliğine açığız. Bu toplantıda da Erzurum özelinde yapacağımız çalışmalar için bir yol haritası belirlemeye çaba göstereceğiz” diye konuştu.

“SAHADAKİ SONUÇLARINI GÖRMEK İSTİYORUZ”

Toplantıda ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın da konuyla ilgili düşüncelerini dile getirdi. Konuşmasında, Erzurum’da özellikle son 15 yıldan bu yana kamu-üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesi anlamında birçok toplantı düzenlendiğini anlatan Özakalın şunları söyledi; “Bizler ticaretin ve sanayinin temsilcileri olarak artık sahada da bu işbirliğinin neticelerini görmek istiyoruz. Bu konuda üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Aslında bu işbirliğinin tesis edilmesi için şehrimizin birçok avantajının ve altyapısının olduğunu düşünüyoruz. Her iki üniversitemizde bu iş için çaba harcayan akademisyen potansiyelimiz ile iş dünyamızın genç ve dinamik girişimcileri KÜSİ’nin geleceği adına bize umut veriyor. Bu iki kesime gerekli kamu desteğinin de sağlanmasıyla çok verimli sonuçların alınacağına inanıyoruz. Bize göre; Valilik bünyesinde oluşturulacak ve bu işbirliğinin takibini yapacak, kurumlar arasındaki işbirliğini sağlayacak ve sonuç alabilecek bir çatı kuruluşa ihtiyacımız var.”

Konuşmasında, 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde tam kapasite ile çalışmaya başladığında 3-4 Bin kişinin istihdam edileceği Tekstilkent’in faaliyete geçtiğini, 33 yerel firmanın da kısa süre sonra faaliyete geçeceğini belirterek, “Sanayicimiz, üreticimiz pratikte sonuç aldığı çalışmalara daha pozitif bakıyor. 2. OSB’de olduğu gibi KÜSİ ile neticeye varılacak her çalışma sanayicimizi daha da heyecanlandıracaktır. İnşallah üretimimiz arttıkça istihdam da artacak, göç önlenecek ve ekonomik refah seviyemiz yükselecektir” dedi.

Özakalın ayrıca, KÜSİ çalışmaları kapsamında şehrin envanterinin çıkarılması, önceliklerinin, kaynaklarının, potansiyelinin, avantajları ve dezavantajlarının belirlenmesinin de önemine değinerek, bu konuda üniversitelerin yanı sıra, ETSO, KUDAKA,  KOSGEB ve ilgili diğer kurumların birlikte çalışmasının doğru sonuçlara ulaşılması açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

Palandöken Kaymakamlığı’ndaki KÜSİ toplantısı yapılan sunumun ardından katılımcıların görüşlerini dile getirmesiyle devam etti.

Duyurulara Git
SAVE 20%
off Individual Membership every year you're a member with us
Download
Yeni Sayfa 1

Yıllık ve munzam aidatların birinci taksitinin son ödeme tarihi: 30 Haziran 2019

 

Cari yıl yıllık ve munzam aidatların birinci taksitinin son ödeme tarihi 30 Haziran 2019’dur. Bahsi geçen tarihin hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle, 1 Temmuz 2019 Pazartesi günü mesai bitimine kadar ödeme yapılabilecektir.

Üyelerimiz yıllık aidat ve munzam aidat ödemelerini;
https://uye.tobb.org.tr/hizliaidatodeme.jsp adresinden online
- Odamız veznelerine nakit veya kredi kartı ile
- Aşağıdaki banka hesap numarasına oda sicil numaralarını belirterek yapabilirler.


Halkbankası Erzurum Subesi (0342)  

Hesap No: 16000094

IBAN: TR38 0001 2009 3420 0016 0000 94


Süresi içerisinde ödenmeyen yıllık aidat ve munzam aidatlar “6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun” hükümleri uyarınca, gecikme zammı uygulanarak tahsil edilir.

Üyelerimize önemle duyurulur.

Custom text