Tel : +90 442 233 33 89 |

Eski Bakan Akdağ ETSO’yu Ziyaret Etti

Eski Bakan Akdağ ETSO’yu Ziyaret Etti
2 Ekim 2015

Erzurum’da seçim çalışmalarını sürdüren Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Erzurum 1. Sıra Milletvekili Adayı, eski Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ETSO) ziyaret etti.
ETSO’da, Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik ve Meclis Başkanı Saim Özakalın tarafından karşılanan Akdağ, ETSO Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıya katıldı. AK Parti İl Başkanı Fatih Yeşilyurt ve bazı parti yöneticilerinin eşlik ettiği eski Bakan Akdağ, ETSO Meclisi, Yönetim Kurulu ve Komite üyelerinin katıldığı toplantıda, seçim çalışmaları ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
“1 KASIM, HUZUR VE İSTİKRAR GETİRSİN”
Toplantının açış konuşmasını yapan ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Konuşmasında, Türkiye’nin yeni bir seçim atmosferinde girdiğini kaydeden Başkan Yücelik, 7 Haziran seçimlerinin ardından hükümet kurulamamasının sıkıntılara yol açtığını söyledi. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak seçimlerin, ülkeye huzur ve istikrar getirmesi temennisinde bulunan Başkan Yücelik konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Dövizde yaşanan kur farkından dolayı iş dünyası ciddi anlamda bir darboğazla karşı karşıya geldi. İnşallah görmek istemediğimiz sonuçlar yaşamayız. Bu açıdan da önümüzdeki seçimler ayrı bir anlam ifade ediyor. İnşallah ülkemiz kazasız belasız yeniden bir hükümete ve istikrara kavuşacak, insanlarımız da rahat bir nefes alacak. Tek temennimiz budur…”
Yaşanan sorunların önyargısız bir şekilde açık yüreklilikle dile getirilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Yücelik, “Bizim bu şehri kalkındırmamız lazım. Kalkındırmanın yolu da üretim altyapımızı güçlendirmekten geçiyor. Son dönemde yaşanan terör olayları bölgedeki illerle olan ticaretimize büyük darbe vurdu. Bir an önce ülkemizin üzerindeki bu terör kabusunun kalkmasını temenni ediyoruz” dedi.
Konuşmasında, “Bizler doğduğumuz bu topraklar gelişip, kalkınsın diye mücadele ediyoruz” diyen Başkan Yücelik, “Bütün yatırımlarımızı, bütün çabamızı, emeğimizi hep bu yönde sarf ediyoruz. Bizler hiçbir zaman ayrım yapmadık, hiç kimseye kendi dili, dini, ırkı yüzünden ötekileştirmedik. Ülkenin birliğini, bütünlüğünü, ortak değerlerini savunan herkes bizim kardeşimizdir. Biz hep böyle düşündük. Onun için ülkemizin biran önce bu sıkıntılardan kurtulması en büyük temennimizdir.” diye konuştu.
“ARTIK PLAN DEĞİL, PİLAV YAPMAK LAZIM”
Toplantıda, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Yücelik’in ardından konuşan eski Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ da, toplantıya iştirak eden ETSO yöneticileri ve üyelerine teşekkür etti. Politikacıların genellikle yanlarındaki danışmanlarıyla beraber stratejiler üzerinde çalıştıklarını ve bir iş yapılacağı zaman, ‘stratejimiz ne olsun’ diye kafa yorduklarını anlatan Prof. Dr. Akdağ şöyle konuştu; “Bunu birçok kurum yapıyor. Zamanın çoğu strateji oluşturmakla geçiyor, uygulamaya ise çok az zaman kalıyor. 2000’li yıllarda İngiltere Başbakanı olan Tony Blair’in bir danışmanı ile birlikte çalışma ortamında bir arada olduk. Bu kişi daha sonraki yıllarda kurduğu bir uygulama ünitesi ile çeşitli hükümetlere danışmanlık hizmeti vermiş. Yapılan bu çalışmalar neticesinde, strateji belirlemeye ayrılan geniş zaman diliminin aslında uygulamaya ayrılması gerektiği ortaya çıkmış. Merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in de bu konuda çok benimsediğim bir ifadesi var; ‘Bana plan değil, pilav lazım…’ Biz de bu noktadayız. Bu kadar zamandır birçok şeyi konuşuyoruz. Artık pilav yapmak lazım…”
Konuşmasında, 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra yaşanan koalisyon kurma sürecinde yaşananları aktaran Prof. Dr. Akdağ, partisinin bu konuda üzerine düşen sorumluluğun bilinciyle hareket ettiğini söyledi. ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik’in, iş dünyası adına dile getirdiği konularla ilgili de görüşlerini dile getiren Akdağ, istikrar için toplumun her ferdine önemli görevler düştüğünün altını çizdi. Akdağ, toplantının sonunda ETSO üyelerinin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.