Tel : +90 442 233 33 89 |

ETSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI LÜTFÜ YÜCELİK; “KGF ERZURUM ŞUBESİNİN KAPATILMASINI KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL…”

ETSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI LÜTFÜ YÜCELİK;  “KGF ERZURUM ŞUBESİNİN KAPATILMASINI KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL…”
24 Eylül 2019

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, Kredi Garanti Fonu (KGF) Erzurum Şubesi’nin kapatılmasını kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirterek, KGF’nin bu yöndeki kararına bir anlam veremediklerini söyledi.

Erzurum KGF’nin 11 yıldan bu yana ETSO bünyesinde faaliyet gösterdiğini ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Yücelik şunları söyledi; “KGF Erzurum şubemiz kurulduğu günden bu yana Erzurum’la birlikte, Erzincan,  Kars, Ağrı, Iğdır, Ardahan ve Bayburt’taki firmalara kefalet desteği sağlıyordu. Özellikle son dönemde ekonomik sıkıntılarla baş etmeye çalışan, zor şartlarda ayakta kalma mücadelesi veren firmalarımız KGF yönetiminin aldığı kararla finansmana erişme noktasında daha da zor bir döneme girecek. Erzurum şubesinin, kendisine bağlı 6 İl’le birlikte daha önce kendisinin dışında 3 ilin bağlı olduğu Trabzon’a bağlanmasına bir anlam veremiyoruz. Ulaşım anlamında merkezi konumda olan, yoğun bir nüfus, aynı coğrafya ve iklim şartlarına sahip bölge illerine hizmet veren Erzurum’daki şubenin kapatılıp, mesafe olarak bölgeye daha uzak konumda bulunan bir İl’e bağlanması, bu 7 vilayetimizde KGF’nin desteğine ihtiyaç duyan iş dünyamızı zor durumda bırakacaktır. Ayrıca, odamız bünyesinde faaliyet gösteren Erzurum şubesinin KGF’ye personel gideri dışında hiçbir yükü yok. Kaldı ki KGF, Erzurum’da görevli iki personele de Trabzon veya Ankara’da iş imkanı sunmaya devam edeceğini belirtiyor. O halde Erzurum KGF neden kapatılmak isteniyor anlamış değiliz.”

Kapatılma kararını öğrendikleri andan itibaren konuyla ilgili olarak Erzurum KGF’nin sorumluluk alanındaki 6 İl’in Ticaret ve Sanayi Odalarının yönetim kurulu başkanlarıyla ayrı ayrı görüştüğünü vurgulayan Başkan Yücelik şöyle devam etti; “Diğer oda başkanlarımız da bizimle aynı düşünceleri paylaşıyorlar. Ayrıca başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere KGF Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Faik Yavuz’la ve siyasilerimizle de KGF’nin bu kararıyla ilgili görüşlerimizi dile getirdik ve KGF Erzurum Şubesi’nin faaliyetlerine devam etmesi noktasındaki talebimizi ısrarla yineledik. Yine konuyu ilimizde de Valilik, Büyükşehir Belediyemiz ve sivil toplum kuruluşlarımızla istişare edip, değerlendiriyoruz. Umut ediyoruz ki KGF almış olduğu kararı yeniden gözden geçirir ve şubenin Erzurum’daki faaliyetlerine devam etmesi yönünde bir karar alır. Aksi takdirde zaten varoluş mücadelesi veren bölgedeki işletmelerimize bir darbe daha vurulmuş olacaktır.”

BÖLGEDEKİ ODA BAŞKANLARINDAN ETSO’YA DESTEK

Kredi Garanti Fonu’nun Erzurum’da kapatılarak Trabzon’a bağlanmasına Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerin ticaret  ve sanayi odaları da tepki gösterdi. Erzurum Ticaret Odası bünyesinde faaliyetini sürdüren ve Ağrı, Ardahan, Kars, Iğdır, Erzincan ile Bayburt illerine hizmet veren KGF’nun Karadeniz bağlanmasına şiddetle kaşı çıkan Ticaret Odası Başkanları, uygulamanın bir an önce durdurulmasını talep ediyorlar. İşte o tepkiler;

Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı: Süleyman Seyhan;

“Sistemin Yürüyeceğini Düşünmüyorum”

Vatandaşın işini yokuşa sürmekten başka bir iş değil. Amaç ne anlamadık, bizler Erzurum’dan memnunduk. Kısa sürede gelip işlerimizi halledip gidiyorduk. Şimdi Trabzon’a bağlanmasının bir anlamı manası olmalı. En azından şimdi 400 km fazla yol yapacağız. Normalde sistem bölge müdürlükleri Erzurum’da olur, doğu oraya bağlı olur. Karadeniz bölgesi de Trabzon’a bağlı olur. Bu sistemin yürüyeceğini düşünmüyorum.

 Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Tanoğlu;

“Erzurum’da Kalmasından Yanayız”

 “Erzurum’da kalmasını istiyoruz. Erzurum’da kalması konusunda gerekli yerlere mesajımızı vereceğiz. Neden böyle bir uygulamaya geçildi? Amaç ne? Sistem nasıl yürüyecek? Açıkçası bilgi sahibi değiliz. Ancak şu ana kadar ki yapılan hizmet işimizi görüyordu. Farklı bir sistem nasıl olur bilemiyoruz ama Erzurum’da kalmasından yanayız.”

Ağrı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saim Alpaslan;

“Doğru Bir Girişim Değil”

“Uygun görmüyoruz, doğru bir girişim değil, kabul etmiyoruz. Gerekirse TOBB Başkanı Rıfat Bey ile görüşeceğiz. Kamuoyu oluşturup Ankara’ya gidelim. Iğdır, Ardahan, Kars hep birlikte… Manevi olarak bana dokunuyor. Neden Erzurum’dan alınıyor. Bunun gerekçelerinin açıklanması lazım. Desinler ki; ‘Erzurum’da şu şu sebeplerden işlemler yürümüyor’ Bize açıklasınlar, bizde ona göre tavır belirleyelim. Erzurum’da en fazla iki saatte gidip işimizi bitiriyoruz. Trabzon’a verilirse o bizim iki günümüzü alır.”

Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı: Çetin Demirci

“Mağduriyete sebep olur”

“Ardahan Ticaret Odası Başkanı olarak mağduriyete sebep olacağını düşünüyorum. Buranın taşınmasının nasıl bir mantık ile yapıldığını bilmiyorum. Paydaşların bilgilendirilmesi ile yapılması gerekirdi. Bizlerden bilgi alınmadan böyle bir tasarrufa gidilmesini hoş karşılamıyorum. Temsil ettiğim görev açısından da doğru bulmuyorum. Çünkü bu hizmete ulaşmamızı zorlaştıracaktır. Zaten finansmana ulaşmamız oldukça güçtü.  Erzurum merkezde olursa kontrole geliniyor, istihbarata geliniyor, bu anlamda bizimle görüş alışverişinde bulunuluyor. Doğal olarak burada ve bize yakın olmasının faydalı olacağını düşünüyorum.”

Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil Aslan;

“Kimseye Fayda Sağlamaz”

“Çok sıkıntılı olur, işlemler uzar.  Biz zaten 2013’te Iğdır’a da bir şube açılmasını talep etmiştik. Özellikle kışın iletişim sıkıntıları yaşanıyordu. Şimdi Trabzon’a bağlanması bu işi daha da sıkıntılı hale getirir. Bizler TOBB ve KGF yönetimi ile de görüşeceğiz. Iğdır’dan Trabzon’a gitmek zor olur. İlla kapatacaklar ise Ankara’ya bağlasınlar, hiç olmaz ise uçakla gider geliriz. Erzurum’un kapatılması kimseye fayda sağlamaz. Zaten ekonomik olarak zor günler geçiriyoruz. Bu iş hayatına, ekonomi sektörüne de darbe vurur.”

 

Customer Reviews

5
0%
4
0%
3
0%
2
0%
1
0%
0
0%
    Showing 0 reviews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Thanks for submitting your comment!