Tel : +90 442 233 33 89 |

Fransa’ya İhracat Yapacak Firmalarımıza Uyarı

Fransa’ya İhracat Yapacak Firmalarımıza Uyarı
29 Mart 2021

TOBB’dan gelen yazıya istinaden;

İlgi : Ticaret Bakanlığı’nın 19.03.2021 tarihli ve 62484409 sayılı yazısı.

Ticaret Bakanlığı’nın ilgide kayıtlı yazısında, Lyon Ticaret Ateşeliği’nden alınan yazıya atfen, Ataşeliğimize ulaşan ve aralarında oldukça büyük ölçeklilerin de bulunduğu Türk firmalarından, Fransa’ya ihracat yaparken dolandırıldıkları yönünden şikayetler geldiği belirtilmektedir.

Söz konusu dolandırma işleminin genel olarak; e-posta üzerinden kendilerini pazarda tanınmış veya sektöründe başarılı, bir firmanın dış ticaret temsilcisi olarak gösteren kişilerin firmalarımızla irtibata geçtiği, söz konusu kişilerin firmalarımızla irtibata geçerken, belirtilen firmanın uzantısına sahip bir e-posta adresi kullandığı, daha sonra gerek e-posta yoluyla gerekse de telefonla, firmalarımızla pazarlık yaptığı ve alım için anlaşmaya vardığı, Türk firmalarının ürünleri gönderdiğinde kendilerinin teslim aldığı ve teslim fişine söz konusu Fransız firmasının mührünü dahi bastığı, ürünleri teslim alan kişiler ile daha sonra irtibata geçilemediği ve satışın bedelinin hiçbir zaman firmalarımıza ödenmediği şeklinde yapıldığı belirtilmiştir.

Yazıda devamla, firmalarımızın sadece kendileriyle irtibata geçen kişilerce kullanılan e-posta adresinin Fransız firmasının ismini taşıyan bir uzantısının olmasına veya yapılan tekliflerde veya sözleşmelerde Fransız firmasının mührünün kullanılmasına güvenmemeleri; firmalarımızın, belirtilen Fransız firmasının genel merkezini arayarak kendilerine ulaşan ve ürün almak isteyen kişilerin çalışanları olup olmadıklarını kontrol etmelerinin de önemli olduğu ifade edilmektedir.

Üyelerimize duyurulur.

Duyurulara Git
SAVE 20%
off Individual Membership every year you're a member with us
Download
Yeni Sayfa 1

Yıllık ve munzam aidatların birinci taksitinin son ödeme tarihi: 30 Haziran 2019

 

Cari yıl yıllık ve munzam aidatların birinci taksitinin son ödeme tarihi 30 Haziran 2019’dur. Bahsi geçen tarihin hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle, 1 Temmuz 2019 Pazartesi günü mesai bitimine kadar ödeme yapılabilecektir.

Üyelerimiz yıllık aidat ve munzam aidat ödemelerini;
https://uye.tobb.org.tr/hizliaidatodeme.jsp adresinden online
- Odamız veznelerine nakit veya kredi kartı ile
- Aşağıdaki banka hesap numarasına oda sicil numaralarını belirterek yapabilirler.


Halkbankası Erzurum Subesi (0342)  

Hesap No: 16000094

IBAN: TR38 0001 2009 3420 0016 0000 94


Süresi içerisinde ödenmeyen yıllık aidat ve munzam aidatlar “6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun” hükümleri uyarınca, gecikme zammı uygulanarak tahsil edilir.

Üyelerimize önemle duyurulur.

Custom text