Tel : +90 442 233 33 89 |

KUDAKA, BÖLGE SANAYİSİNİN GELECEĞİNİ MASAYA YATIRDI

KUDAKA, BÖLGE SANAYİSİNİN GELECEĞİNİ MASAYA YATIRDI
28 Kasım 2018

Erzurum’da KUDAKA tarafından “Milli Teknoloji Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği: Sorunlar ve Çözüm Önerileri Toplantısı” gerçekleştirildi.

Palandöken Kayak Merkezi’ndeki bir otelde düzenlenen toplantıya, Erzurum, Erzincan ve Bayburt Valileri başta olmak üzere KUDAKA Yönetim Kurulu üyelerinin ile bölgedeki ilgili kurum, kuruluş ve firmaların temsilcileri katıldı. Toplantının başında, Erzurum Valisi Okay Memiş, Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan ve Erzincan Valisi Ali Arslantaş birer konuşma yaptı.

Erzurum Valisi Okay Memiş, ulaşım anlamında sağlanan büyük ivmenin 81 vilayetin her birinin bir turizm destinasyonu olmasını sağladığını kaydederek, “Çünkü artık herkes, her yere rahatlıkla ulaşılabiliyor. Eskiden sadece belli bölgelerde havaalanı gibi birtakım imkanlar varken, şimdi her ilde havaalanı var. Her ilde bir üniversitede var, her ilde hemen hemen her şey mevcut… Bugün hemen hemen her yerde temel kamu hizmetleri açısından Erzurum nasılsa Bayburt’ta öyle, Gümüşhane’de öyle…”dedi.

Konuşmasında, eğitim, sağlık, kültür ve turizm altyapı hizmetleri açısından iller arasında da büyük bir yarış ve rekabet olduğunu ifade eden Vali Memiş, “Bu yarış içerisinde hızlı pedal çeviren iller başını alıp gitti, yarış içerisinde olmayanlar da durgunluk içerisinde kaldı. İller tıpkı diğer ülkeler arasındaki rekabette olduğu gibi ve firmalar arası rekabette olduğu gibi koşan iller olunca normal tempoda yürüyünce de geri kalınıyor. Dolayısıyla şunu kabul etmemiz lazım. Bir yerleşim yeri hangi yer olursa olsun eğer yeterince gelişti ve kalkındıysa o yörede yaşayan insanların, valilerin, vekillerin, belediye başkanların, STK’ların hepsini katkısı vardır. Ama yeterince büyüyüp kalkınamadıysa da aynı oranda sorumlulukları vardır. Erzurum olarak, Erzincan olarak, Bayburt olarak yeterince geliştirmeyi düşünüyorsak bunda herkesin katkısı vardır” diye konuştu.

VALİ MEMİŞ, “GİRİŞİMCİNİN, SANAYİCİNİN YANINDAYIZ”

Göreve başlayalı 20 gün olduğunu ifade eden Vali Okay Memiş şöyle devam etti; “İbn-i Haldun’un bir sözü var; ‘Coğrafya kaderdir’… Biz bir coğrafyada Erzurum, Erzincan, Bayburt ortak kaderi paylaşıyoruz. Yaşadığımız coğrafyada özellikle kamu görevlileri olarak, bütün girişimcilerin yanında olduğumuzu özellikle ifade etmek isterim. Bazen bürokrasi, bazen kamu görevlilerinin engel olmaması bile büyük bir nimettir. Bu ülkede girişimci olmanın, sanayici olmanın ne kadar zor olduğunun farkındayız. İyi niyetli bir şekilde özellikle sanayicilerin yanında olacağımızı belirtmek istiyorum. Cumhurbaşkanımızın, Sanayi Bakanlığı’nın açıkladığı 100 günlük eylem planında da olduğu üzere sanayide ‘3 Y’ formülü; ‘Yerli-Yenilikçi ve Yeşil Sanayi’… Bu bizim önemli kavramımız ve kendi bölgemizde de bulunduğumuz coğrafyanın bir kaynağı. Hayvancılık ve tarım. Hayvancılık neredeyse tarımdan da daha da önce geliyor. 2. geçim kaynağımız turizm. Sanayi çok önemli ve bunu mutlaka desteklenmesi gerekiyor. İstihdamı artıracak ve katma değeri yüksek ürünler üretecek bütün kapıları açmamız lazım. Bütün engelleri aşmamız lazım toplantının amacı bu noktadadır” diye konuştu.

Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan başkanlığında yapılan toplantıda daha sonra ‘Finansmana Erişim’, ‘İşletme ve Yatırım Sermayesi’, ‘Beşeri Sermaye’, ‘Kurumsal Yapılanma’, ‘Fiziki Altyapı’, ‘Ulusal ve Uluslararası Pazara Erişim ve Tutunma’, ‘Üretim Maliyetleri’, ‘Devlet Destekleri’, ‘Kalite ve Markalaşma’, ‘Profesyonel Danışmanlık Gereksinimleri’, ‘Mevzuata Dair Sorunlar’, ‘Ekonomik Belirsizlik’ gibi konu başlıkları üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu.

ÖZAKALIN; “REEL SEKTÖRÜN GÜÇLÜ DESTEKLERE İHTİYACI VAR”

Toplantıda konuşan Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Meclis Başkanı Saim Özakalın, ticareti,  ekonomiyi, sanayiyi, üretimi etkileyen ve yönlendiren faktörlerin başında arz-talep ve finansman konusunun geldiğini belirterek, ülkenin mevcut ekonomik durumunun iyi irdelenmesi ve reel sektör sorunlarının ilk ağızdan dinlenip, ona göre çözüm üretilmesi gerektiğinin altını çizdi. Konuşmasında, sermaye birlikteliği konusuna değinen ve Aşkale Çimento’nun buna güzel bir örnek olduğunu vurgulayan Özakalın, ancak bu örneklerin bölgede çok çok az olduğunu kaydederek, firmaların finansal yapısının güçlenmesi ve rekabet etme kabiliyetini artmasında sermaye birlikteliğinin çok önemli olduğunu dile getirdi. Ekonominin güçlenmesi ve ekonominin bel kemiği olan KOBİ’lerin mevcudiyetlerini sürdürmesi için sağlanan teşviklerin, özellikle bu dönemde hayati önem taşıdığını belirten ETSO Meclis Başkanı Özakalın konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Devletimizin, çeşitli kurumları aracılığıyla sağladığı teşvik ve desteklerden, kamu kurumlarının yerine, girişimcilerin ve KOBİ’lerin yani reel sektörün azami ölçüde faydalanmasının daha doğru olacağı kanaatindeyiz. En azından sıkıntılı bir süreçten geçtiğimiz bu günler için bunun sağlanması gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız 2023 Vizyonu için 500 milyar dolar ihracat hedefi koydu. Bunu gerçekleştirecek olan bizleriz, yani ekonominin gerçek aktörleri… Elbette ki kamu kurumları yapması gereken hizmetleri yapsın. Ancak reel sektörün de güçlü desteklere ihtiyacı olduğu gerçeği hiçbir zaman göz ardı edilmesin.”

“TEŞVİKLER TEK MERKEZDEN SAĞLANSIN”

Konuşmasında, teşvik ve desteklerin bir merkezden sağlanmasının da önemine dikkati çeken Özakalın, ülkede farklı kesimlere, farklı destekler sağlayan kurumlar olduğunu söyleyerek, kalkınma ajanslarının bu anlamda desteklerin tek merkezden kontrol edilebileceği kurumlar olabileceğini öne sürdü. Toplantıdaki konuşmasında ETSO bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) da bölgedeki ticari işletmeler açısından çok önemli bir görev üstlendiğine değinen Özakalın, “KGF, hiç olmazsa ekonomik anlamda bu sıkıntılı süreçte kefalet noktasında bankalara karşı firmalarımıza destek oluyor. Bu kurumun da yapısı daha da güçlendirilerek, firmalara üretim, istihdam ve ihracat konularında daha fazla destek sağlaması temin edilebilir” şeklinde konuştu.

 

Customer Reviews

5
0%
4
0%
3
0%
2
0%
1
0%
0
0%
    Showing 0 reviews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Thanks for submitting your comment!