Tel : +90 442 233 33 89 |

Kültür Endüstrilerinin Türkiye Ekonomisine Katkısının Ölçülmesi Raporu

Kültür Endüstrilerinin Türkiye Ekonomisine Katkısının Ölçülmesi Raporu
2 Aralık 2020

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen yazıya istinaden;

Bilindiği üzere yayıncılık, müzik, sinema, radyo-televizyon, fotoğrafçılık, yazılım, veri tabanı, görsel sanatlar, grafik ve reklamcılık gibi sektörler son yıllarda başlı başına birer endüstri haline gelmiştir.

Telif hakkı ile korunan içerikler, kültür ürün ve hizmetlerine dönüşme sürecinde ekonomik açıdan ölçülebilir değer zincirleri oluşturmaları açısından tüm dünyada ekonomik kalkınmanın temel dinamikleri arasında kabul edilmektedir.

Kültür endüstrilerinin desteklenmesi ve ülkemizin bu alandaki potansiyelinin ortaya konulabilmesi amacıyla telif haklarına dayalı kültür endüstrilerinin ekonomik boyutunun ölçülmesi yönündeki çalışmamız geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştır.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (WIPO) belirlediği metodolojiyle hazırlanan “Kültür Endüstrilerinin Türkiye Ekonomisine Katkısının Ölçülmesi Raporu’nun; kültür endüstrilerine ilişkin ciro, katma değer, istihdam, işgücü verimliliği ve dış ticaret payı gibi ekonomik göstergelerin ortaya konulması ve kültür endüstrilerinin gelişmesini teşvik edecek politikaların belirlenmesi açısından önemli bir kaynak olacağına inanılmaktadır.

Ekte ilginize sunulan söz konusu rapora, Telif Hakları Genel Müdürlüğü  web  sitesinin  “Kültür Endüstrileri ve KİFAÇ” bölümünden ya da aşağıda belirtilen linkten ulaşılabilir.

http://telifhaklari.gov.tr/resources/uploads/2020/10/12/KULTUR-ENDUSTRILERININ-TURKIYE-EKONOMISINE-KATKISININ-OLCULMESI-RAPORU-2020.pdf

Üyelerimize duyurulur.

Duyurulara Git
SAVE 20%
off Individual Membership every year you're a member with us
Download
Yeni Sayfa 1

Yıllık ve munzam aidatların birinci taksitinin son ödeme tarihi: 30 Haziran 2019

 

Cari yıl yıllık ve munzam aidatların birinci taksitinin son ödeme tarihi 30 Haziran 2019’dur. Bahsi geçen tarihin hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle, 1 Temmuz 2019 Pazartesi günü mesai bitimine kadar ödeme yapılabilecektir.

Üyelerimiz yıllık aidat ve munzam aidat ödemelerini;
https://uye.tobb.org.tr/hizliaidatodeme.jsp adresinden online
- Odamız veznelerine nakit veya kredi kartı ile
- Aşağıdaki banka hesap numarasına oda sicil numaralarını belirterek yapabilirler.


Halkbankası Erzurum Subesi (0342)  

Hesap No: 16000094

IBAN: TR38 0001 2009 3420 0016 0000 94


Süresi içerisinde ödenmeyen yıllık aidat ve munzam aidatlar “6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun” hükümleri uyarınca, gecikme zammı uygulanarak tahsil edilir.

Üyelerimize önemle duyurulur.

Custom text