Tel : +90 442 233 33 89 |

Kültür Endüstrilerinin Türkiye Ekonomisine Katkısının Ölçülmesi Raporu

Kültür Endüstrilerinin Türkiye Ekonomisine Katkısının Ölçülmesi Raporu
2 Aralık 2020

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen yazıya istinaden;

Bilindiği üzere yayıncılık, müzik, sinema, radyo-televizyon, fotoğrafçılık, yazılım, veri tabanı, görsel sanatlar, grafik ve reklamcılık gibi sektörler son yıllarda başlı başına birer endüstri haline gelmiştir.

Telif hakkı ile korunan içerikler, kültür ürün ve hizmetlerine dönüşme sürecinde ekonomik açıdan ölçülebilir değer zincirleri oluşturmaları açısından tüm dünyada ekonomik kalkınmanın temel dinamikleri arasında kabul edilmektedir.

Kültür endüstrilerinin desteklenmesi ve ülkemizin bu alandaki potansiyelinin ortaya konulabilmesi amacıyla telif haklarına dayalı kültür endüstrilerinin ekonomik boyutunun ölçülmesi yönündeki çalışmamız geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştır.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (WIPO) belirlediği metodolojiyle hazırlanan “Kültür Endüstrilerinin Türkiye Ekonomisine Katkısının Ölçülmesi Raporu’nun; kültür endüstrilerine ilişkin ciro, katma değer, istihdam, işgücü verimliliği ve dış ticaret payı gibi ekonomik göstergelerin ortaya konulması ve kültür endüstrilerinin gelişmesini teşvik edecek politikaların belirlenmesi açısından önemli bir kaynak olacağına inanılmaktadır.

Ekte ilginize sunulan söz konusu rapora, Telif Hakları Genel Müdürlüğü  web  sitesinin  “Kültür Endüstrileri ve KİFAÇ” bölümünden ya da aşağıda belirtilen linkten ulaşılabilir.

http://telifhaklari.gov.tr/resources/uploads/2020/10/12/KULTUR-ENDUSTRILERININ-TURKIYE-EKONOMISINE-KATKISININ-OLCULMESI-RAPORU-2020.pdf

Üyelerimize duyurulur.