Tel : +90 442 233 33 89 |

SRİ LANKA BÜYÜKELÇİSİ ETSO’DA

SRİ LANKA BÜYÜKELÇİSİ ETSO’DA
4 Ağustos 2016

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Amza Pakeer Mohıdeen, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

            Erzurum’a bir dizi görüşme yapmak üzere gelen Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Amza Pakeer Mohıdeen, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Saim Özakalın ile görüştü. Beraberinde Sri Lanka Erzurum Fahri Konsolosu ve DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Türk-Sri Lanka İş Konseyi Başkan Yardımcısı Fatih Yücelik olduğu halde Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden Büyükelçi Amza Pakeer Mohıdeen, Erzurum’da olmaktan mutlu olduğunu söyledi

Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Saim Özakalın, Büyükelçi Amza Pakeer Mohıdeen’e Erzurum’un sosyo-ekonomik durumu hakkında bilgi verdi. Başkan Özakalın,”Tarihi İpekyolu’nun kara bağlantısında olan Erzurum, aslında İpekyolu’nun deniz bağlantısı olan Sri Lanka’ya uzak değil. Tarihten gelen ticari bir misyona sahiptir. Dolayısıyla hem hükümetler arası, hem de özel sektör arası yapılacak görüşme ve ticari işbirliği, tarihten gelen bu misyonumuzu pekiştirecektir. Bu sebeple Ocak ayında göreve başlayan Büyükelçimizin ziyaretlerini anlamlı buluyor, üstün çabalarını takdir ediyorum. Özellikle 2011 Kış Oyunları’nda başarılı bir organizasyon sergileyen Erzurum, 2017 yılında yapılacak EYOF Kış Oyunları’na da ev sahipliği yapacaktır. Dolayısıyla tropikal iklime sahip Sri Lanka’nın kış turizmi açısından Erzurum’a ilgi göstereceğini umuyoruz. Bunun dışında bitkisel ve hayvansal üretim, çimento, ahşap mobilya, plastik inşaat malzeme imalatı, demir çelik ürünleri üretimi alanlarında da potansiyelimiz bulunmaktadır. Mevcut teşvik yasasından faydalanmak suretiyle Sri Lanka’dan gelecek yatırımcılara bilgi ve danışmanlık desteği için Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası olarak hizmet vermeye hazırız” dedi.

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Amza Pakeer Mohıdeen ise, Ocak ayında Türkiye’de göreve başladığını ve yaklaşık 27 yıl sonra yeniden Türkiye ile temasa geçtiklerini söyledi. İki dost ülke olarak ticari ve sosyal ilişkiler açısından yapılacak daha çok işin olduğunu kaydeden Büyükelçi Amza Pakeer Mohıdeen, şunları söyledi:

“Bugüne kadar 2 ticari anlaşma yaptık. Eximbank ile Sri Lanka Ekonomi Bakanlığı arasında iki finansal anlaşma yapıldı. 11-12 Kasım 2016’da Türkiye-Sri Lanka Karma Ekonomik Komisyon toplantısı yapılacak. Ayrıca 3 ayrı anlaşma daha yapacağız. Çifte vergilendirmeyi önlemek, yatırımların korunması ve gümrük işbirliği bu anlaşmaları oluşturacak. Bütün bu olumlu gelişmelere rağmen, ulaşım konusunda da bazı sorunlar yaşıyoruz. Türkiye-Sri Lanka uçak seferlerinin Mali üzerinden yapılıyor olması ve Mali’nin hava trafiğinin yoğun olması karşılıklı iş potansiyelinin ortaya çıkmasına engel olmaktadır. Bu durumun kısa sürede çözülmesini umuyoruz. Özellikle Sri Lanka dünyanın dördüncü çay üreticisi konumundadır. Türkiye’nin ise çay üretiminde önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. Birlikte sektörde ortak çalışmalar yaparak, Türkiye’yi dünyanın çay üretim merkezi haline getirebiliriz. Son olarak Sri Lanka’da 13 Ekim 2016 tarihinde 600 ticari katılımcının bir araya geleceği, ikili görüşmeler yapabileceği Dünya İhracat Gelişim Forumu’na sizleri de davet ediyorum ”diye konuştu.

Görüşmenin ardından Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Saim Özakalın, Büyükelçi Amza Pakeer Mohıdeen’e Oltu taşı teşbih ve üzerinde Çifte Minareli Medrese’nin işlendiği kristal bir plaket verdi.

Duyurulara Git
SAVE 20%
off Individual Membership every year you're a member with us
Download
Yeni Sayfa 1

Yıllık ve munzam aidatların birinci taksitinin son ödeme tarihi: 30 Haziran 2019

 

Cari yıl yıllık ve munzam aidatların birinci taksitinin son ödeme tarihi 30 Haziran 2019’dur. Bahsi geçen tarihin hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle, 1 Temmuz 2019 Pazartesi günü mesai bitimine kadar ödeme yapılabilecektir.

Üyelerimiz yıllık aidat ve munzam aidat ödemelerini;
https://uye.tobb.org.tr/hizliaidatodeme.jsp adresinden online
- Odamız veznelerine nakit veya kredi kartı ile
- Aşağıdaki banka hesap numarasına oda sicil numaralarını belirterek yapabilirler.


Halkbankası Erzurum Subesi (0342)  

Hesap No: 16000094

IBAN: TR38 0001 2009 3420 0016 0000 94


Süresi içerisinde ödenmeyen yıllık aidat ve munzam aidatlar “6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun” hükümleri uyarınca, gecikme zammı uygulanarak tahsil edilir.

Üyelerimize önemle duyurulur.

Custom text