Tel : +90 442 233 33 89 |

Tüketici Hakem Heyetleri Bilirkişilik Yönetmeliği Hk

Tüketici Hakem Heyetleri Bilirkişilik Yönetmeliği Hk
3 Eylül 2020

Erzurum Ticaret İl Müdürlüğü’nden gelen yazıya istinaden;

Tüketici hakem heyetlerinde görülen tüketici uyuşmazlıklarında adalete uygun bir şekilde karar verilebilmesi amacıyla sık bir şekilde başvurulan bilirkişilik müessesine ilişkin münferit ve kapsamlı bir yasal düzenleme yapılması ihtiyacı doğrultusunda Bakanlığımızca hazırlanan Tüketici Hakem Heyetleri Bilirkişilik Yönetmeliği 9/7/2020 tarihli ve 31180 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Buna göre; İl Müdürlüğümüzce, “Tüketici Hakem Heyetleri Bilirkişilik Yönetmeliği” hükümleri gereğince, Erzurum ilinde ikamet eden veya mesleki faaliyetini icra eden ve başka bir Ticaret İl Müdürlüğünün sicil listesinde kayıtlı olmayan kişilerden, Erzurum İl Tüketici Hakem Heyeti ve Palandöken, Yakutiye İlçe Tüketici Hakem Heyetlerinde bilirkişilik görevi yapmak üzere “Bilirkişi Listesi”oluşturulacaktır.

Başvurular, İl Müdürlüğümüz http://erzurum.ticaret.gov.tr/ İnternet adresinde yayımlanan bilirkişilik ilan metninin ekinde bulunan başvuru dilekçe örneğini doldurularak İl Müdürlüğümüze şahsen yapılacaktır. Yönetmelikte yer alan başvuru şartlarını taşıyan kişiler bilirkişi listesine eklenecektir.