Tel : +90 442 233 33 89 |

Yücelik’ten “Süper Teşvik” Açıklaması

Yücelik’ten “Süper Teşvik” Açıklaması
18 Kasım 2016

Maliye Bakanı Naci Ağbal, geçtiğimiz günlerde açıklanan cazibe merkezleri ve kalkınma hamlesiyle ilgili teşviklerin ardından ‘Süper Teşvik Paketi’ni kamuoyuna açıkladı. Ağbal, ücretsiz arsa, 10 yıla kadar vergi tatili, enerji desteğinin yatırımcıya önemli destek olduğunu bildirdi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz aylarda Diyarbakır’da açıkladığı cazibe merkezleri ve yatırım hamlesi çalışmasının ardından Maliye Bakanı Naci Ağbal, Süper Teşvik Paketi’ni kamuoyuna açıkladı. Ağbal’ın ücretsiz arsa, vergi tatili, enerji desteği, mal alım garantisi ve kalifiye elemana ücretsiz desteği açıklamasının sevindirici olduğunu belirten Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, uygulamada sektör ayrımı yapılmamasını istedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, İhracat Zirvesi 2016’nın oturumunda yaptığı konuşmada Süper Teşvik Paket hakkında bilgi verdi. Ağbal, yatırımcı odaklı geliştirilen paket ile ilgili olarak şunları söyledi: “Teşvik sistemi kapsamında en çarpıcı değişiklik proje bazlı süper teşvik sistemidir. Artık yatırımcı kendisine sunulan hazır bir paketi kabul etmek durumunda değil. Yatırımın ölçeğine, alanına ülke için arz ettiği stratejik önemine ve sağlayacağı katma değere bağlı olarak her bir yatırımcı için yatırımcıya özel teşvik belgesi verme imkanını getirdik. Bu düzenleme önemli imkanları da beraberinde getirdi.

10 yıla kadar vergi tatil. Yani teşvik belgesi aldığınız zaman o yaptığınız alanda 10 yıl süre ile normal bildiğimiz yatırım katkı oranı dışında hiçbir şekilde vergi almayacağız. Bu teşvik sisteminde arsa bedava. Hazine’ye ait taşınmazları hiçbir ücret ödemeden doğrudan doğruya bu yatırımlarda kullanabileceksiniz. Normal teşvik sistemimizde olmayan enerji harcamalarına katılan katılım desteği. Normal teşvik sisteminde bu yok ama bu süper teşvikte var. Yine çalıştırılan nitelikli personele ücret desteği veriyoruz. Daha önemli ülke için stratejik öneme haiz yatırımlarda yatırıma devlet olarak ortak olacağız. Yatırımcı bir sermaye koyacak devlet bir sermaye koyacak belirli bir amaçla bu faaliyet başlayacak. Kamu alım garantisi getiriyoruz. Süper teşvik kapsamında yapılacak yatırımlarda ürünün özelliklerine bağlı olarak kamunun ihtiyaçlarına bağlı olarak eğer uzun süreli stratejik amaçlarımıza uygun düşüyorsa kamunun halihazırda almakta olduğu bir ürünü bu proje kapsamından doğrudan yatırımcıdan alma olanağı getiriyoruz. Belirli bir sürede belirli bir fiyattan alım garantisi veriyoruz”.

Yücelik olumlu yaklaştı

Cazibe merkezlerinin ardından açıklanan yeni süper teşvikin dikkat çekici olduğunu belirten ETSO Başkanı Lütfü Yücelik, uygulamanın sektör ayrımı yapılmadan hayata geçirilmesini istedi. Vergi, elektrik, arsa desteğini yıllardan beri gündeme getirdiklerini ifade eden Yücelik, “Süper Teşvik Paketi, bölge ve sektör ayrımı yapılmadan uygulanmalı. Cari açığı düşürecek projelere öncelik verilmeli. Biz bu konuda yıllardan beri görüş ve düşüncelerimizi dile getiriyoruz. Vergi ve elektrik desteği çok doğru.

Şu an açıklanan paketle ilgili detaylı bir bilgi yok ama sayın Bakan’ın açıkladığı haliyle çok olumlu buluyoruz” diye konuştu.

Duyurulara Git
SAVE 20%
off Individual Membership every year you're a member with us
Download
Yeni Sayfa 1

Yıllık ve munzam aidatların birinci taksitinin son ödeme tarihi: 30 Haziran 2019

 

Cari yıl yıllık ve munzam aidatların birinci taksitinin son ödeme tarihi 30 Haziran 2019’dur. Bahsi geçen tarihin hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle, 1 Temmuz 2019 Pazartesi günü mesai bitimine kadar ödeme yapılabilecektir.

Üyelerimiz yıllık aidat ve munzam aidat ödemelerini;
https://uye.tobb.org.tr/hizliaidatodeme.jsp adresinden online
- Odamız veznelerine nakit veya kredi kartı ile
- Aşağıdaki banka hesap numarasına oda sicil numaralarını belirterek yapabilirler.


Halkbankası Erzurum Subesi (0342)  

Hesap No: 16000094

IBAN: TR38 0001 2009 3420 0016 0000 94


Süresi içerisinde ödenmeyen yıllık aidat ve munzam aidatlar “6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun” hükümleri uyarınca, gecikme zammı uygulanarak tahsil edilir.

Üyelerimize önemle duyurulur.

Custom text