Kategoriler

  • Genel Haberler
    2684

ABD Yaptırımları (Kuzey Kore)

ABD Yaptırımları (Kuzey Kore) —  Erzurum TSO

İlgi : Ticaret Bakanlığı'nın 07.06.2022 tarihli ve E-45453680-951.02.07-00075324161 sayılı yazısı.

Ticaret Bakanlığı'nın ilgide kayıtlı yazısı ile, Dışişleri Bakanlığı'ndan alınan bir yazıya atfen, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin Kuzey Kore kitle imha silahları üretimine ve balistik füze programına katkı sağladıkları gerekçesiyle, altısı Kuzey Kore, üçü Rusya Federasyonu (RF) vatandaşı dokuz kişiyi ve Rusya Federasyonu'nda bulunan dört şirketi yaptırım listesine (OFAC) dahil ettiği bildirilmektedir.

Konuya ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı açıklamaları ve ABD Hazine Bakanlığı açıklamaları ile yaptırım uygulanan bahse konu kişi ve kuruluşların listesi ilişikte yer almaktadır.

Yazıda devamla, ABD'nin Kuzey Kore'ye yönelik tek taraflı yaptırım kararlarının ve uygulamalarının ülkemiz açısından hukuki bağlayıcılığının bulunmadığı, bununla birlikte, ABD'nin yaptırımları sınır aşan nitelikte uygulayabilmesi ile yaptırıma tabi ve kuruluşlarla iş akdine girebilecek firmalarımızın dolaylı olarak yaptırımlardan etkilenme olasılıklarına vurgu yapıldığı belirtilmektedir.

EK: Dosya (10 sayfa) [pdf-embedder url="https://www.erzurumtso.org.tr/wp-content/uploads/ABD-Yaptirimlari-Kuzey-Kore.pdf" title="ABD Yaptirimlari (Kuzey Kore)"]