Kategoriler

  • Genel Haberler
    1059
  • Genel Haberler1
    1

ETSO MECLİSİ’NDE KONUŞAN BAŞKAN ÖZAKALIN; “MİSYONUMUZUN GEREĞİ ÜYEMİZİN SESİ OLUYORUZ”

ETSO MECLİSİ’NDE KONUŞAN BAŞKAN ÖZAKALIN; “MİSYONUMUZUN GEREĞİ ÜYEMİZİN SESİ OLUYORUZ” —  Erzurum TSO

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Ocak ayı Meclis toplantısı, Meclis Başkanı Gökhan Yılmaz başkanlığında gerçekleştirildi.

ETSO Meclis Salonu’ndaki toplantı öncesinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Erzurum Akademik Danışmanı, Atatürk Üniversitesi (AÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Ekonometri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Eygü, “Temel Ekonomik Göstergeler Sunumu” konulu bir sunum yaptı.

ETSO’NUN TARİHİ KİTAP OLUYOR

Toplantıda daha sonra, Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Küçükuğurlu, kaleme aldığı ve ETSO tarafından basımı yapılacak olan, “Osmanlı’dan Günümüze Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Tarihi” isimli kitabının tanıtımını yaptı. Prof. Dr. Küçükuğurlu, Erzurum’un ticaret tarihine ışık tutacağını söylediği kitapla ilgili araştırmaları esnasında, ETSO’nun 1919 olarak bilinen kuruluş tarihini, ortaya çıkan yeni belgelerde 1885 olarak tespit ettiklerini ifade etti. Prof. Dr. Küçükuğurlu, ‘Erzurum’un Ticaret Tarihi’, ‘Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kuruluşu’, ‘Bölge Ticareti ve Erzurum’ ve ‘Erzurum’da Ahilik’ gibi konu başlıklarının yer aldığı kitapla ilgili son düzenlemelerin yapıldığını ve yakın zamanda basımının yapılacağını söyledi.

Prof. Dr. Murat Küçükuğurlu’nun sunumunun ardından Meclis Toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı Saim Özakalın tarafından ETSO’nun Ocak ayı faaliyetleri hakkında Meclis üyelerine bilgi verildi. 6. Teşvik Bölgesi, 2.OSB, Stratejik Plan, Oda hizmet binasında yapılan tadilat çalışmaları ve 20-24 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek yurtdışı gezisiyle ilgili Meclis’e bilgi veren Özakalın ayrıca ETSO Vakfı’nın çalışmaları, Mumcu Caddesi’ndeki eski hizmet binasının yıkımı ve burada uygulanacak yeni proje ve Aziziye yolu üzerindeki arazinin değerlendirileceği farklı projelerle ilgili detayları aktardı.

“KURUMLARLA İŞBİRLİĞİMİZ ARTACAK”

Konuşmasında, toplantı öncesi sunum yapan TOBB Erzurum Akademik Danışmanı Doç. Dr. Hakan Eygü ve ETSO’nun tarihini kitaplaştıran ETÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Küçükuğurlu’ya teşekkür eden Özakalın, ETSO’nun yeni dönemde en çok önem vereceği konulardan birisinin kurumlar arası işbirliğini artırmak olduğunu belirterek, bunun şehrin menfaatine birçok olumlu sonucu olacağını söyledi.

ETSO’nun, Erzurum’a değer katacak taleplerini her platformda dile getirdiklerini anlatan Başkan Özakalın, “Odamızın üstlendiğimiz misyonun gereği olarak; şehrimizin ekonomisinin büyümesi, ticaretinin gelişmesi için, esnafımızın, tüccarımızın, üretenin, istihdam sağlayanın, ihracat yapanın işlerini kolaylaştırmak için her türlü çabayı gösteriyoruz. Bunu yaparken en büyük gücü üyelerimizden alıyoruz. Biz ticaret erbabının temsilcileri olarak her platformda onların sesi olmaya gayret ediyoruz. Şehrimiz ve üyelerimizin faydasına olduğunu bildiğimiz ve haklı olduğumuza inandığımız her meselede netice alıncaya kadar muhataplarımızın kapısını çalacağız” diye konuştu.

[gallery ids="14049,14050,14051,14052,14053"]