Kategoriler

  • Genel Haberler
    1107
  • Genel Haberler1
    1
  • TOBB Haberleri
    7

ETSO’DA, ‘ATMA-TAMİR ET’ ETKİNLİĞİ

ETSO’DA, ‘ATMA-TAMİR ET’ ETKİNLİĞİ —  Erzurum TSO

Atatürk Üniversitesi (AÜ) Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü tarafından yürütülen proje kapsamında, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ETSO) ev sahipliğinde düzenlenen, Repair Cafe (Tamir Cafe) etkinliği ev hanımlarının beğenisini kazandı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İl Kadın Girişimciler Kurulu, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Erzurum Vakfı’nın (ERVAK) da paydaş olduğu proje kapsamında gerçekleştirilen etkinlikte, Erzurumlu ev hanımları ile farklı meslek dallarında tamirat, tadilat yapan ustalar ve zanaatkârlar bir araya geldi.

ERVAK adına Kadın Komisyonu Başkanı Nuran Çelenk ile Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilşad Güzel’in de katıldığı etkinliğe, evlerinde atıl durumda bulunan eşyalarıyla gelen ev hanımları, hem ürünlerini ustalara tamir ettirdiler hem de atıl eşyalarını yenilemenin veya başka bir amaç doğrultusunda kullanmanın püf noktalarını öğrendiler.

Düzenlenen etkinlikle ilgili bilgi veren Atatürk Üniversitesi (AÜ) Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Eren, yürüttükleri toplumsal duyarlılık projesinin uygulanmasına destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.  ‘Atma, tamir et’ sloganıyla ETSO’da düzenledikleri, ‘Tamir Cafe’ etkinliğine katılım sağlayan ev hanımlarına da teşekkür eden Prof. Dr. Eren şunları söyledi; “Bütün atıkların geri dönüşümü mümkün olmadığı gibi etkin olarak toplanmaları da çok zor. Ülkemizde sıfır atık projelerinin başarılı bir şekilde uygulanmasına rağmen geri dönüşüm oranının maalesef düşük seviyelerde olduğunu görüyoruz. Bu konuda hala Avrupa ülkelerinin gerisindeyiz. Bu tür etkinlikleri düzenlemekteki asıl amacımız; geri dönüşüm oranlarını artırmak olduğu kadar atıklarımızı da azaltmaktır.”

Düzenlenen etkinlikle gelenekseli de yaşattıklarını ifade eden Prof. Dr. Eren, “Burada yaptığımız şey aslında gelenekseli biraz hatırlamak. Çünkü geçmişte annelerimiz, babalarımız, büyüklerimiz bize atmadan önce bir ürünü tekrar kullanmayı, değerlendirmeyi öğretmişlerdi. Ancak teknolojinin son 20 yıldaki hızlı gelişimi insanları, ‘İstediğim kadar alır, istediğim kadar atabilirim. Çok fazla ürün var, ulaşılabilir… Nasıl olsa ucuz ve geri dönüştürülebiliyor’ şeklinde bir düşünceye sevk ediyor. Bu aslında çok yanlış… Ürünlerin tekrar tekrar kullanılması, hatta almadan önce birkaç kez düşünülmesi ve gerçek bir ihtiyaç ise alınması gerekiyor. Ancak bu şekilde atık oranını çok ciddi bir şekilde azaltmamız mümkün olur” diye konuştu.

Etkinlikte daha sonra konuşan TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Kübra Alioğulları ise etkinliğin önemine dikkati çekti. Hızla artan dünya nüfusuna paralel olarak ihtiyaçların da çeşitlenerek aynı hızla arttığını belirten Kübra Alioğulları şöyle konuştu; “Bu ihtiyaçların karşılanması için de doğal kaynaklardan yararlanılması gerekiyor. Dünyanın sahip olduğu sınırlı kaynaklar hızla tükenirken, yılda 2 milyar tondan fazla evsel katı atık üretiliyor. Bu sayının yakın gelecekte 2 katına çıkacağı öngörülüyor. Bu sebeple, ‘Sıfır Atık’ projelerinin başarıyla yürütülmesi ülkemiz adına çok önemli.”

Alioğulları konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Doğal kaynaklarımızın daha kontrollü tüketilmesi ve dünyamızın yaşadığı iklim krizinin etkilerinin minimuma indirilmesi için bertaraf edilemeyen ürünler farklı dolaşım yolları ile yeniden geri kazanılarak kullanıma sunulması büyük önem arz ediyor. Dünyanın gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de birçok malzeme farklı yollarla sistemli veya sistemsiz olarak geri kazanılıyor. Geri dönüşüm sayesinde, doğal kaynaklarımızı korur, enerji tasarrufu ile ekonomiye katkı sağlar, atık miktarını azaltır ve böylelikle geleceğimiz için önemli bir yatırım yapmış oluruz.”

TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Alioğulları, etkinliğe katkı sağlayan kurumların yetkililerine ve ustalara günün anısına ehramdan yapılmış birer flama hediye etti.

[gallery ids="16231,16232,16233,16234"]