Kategoriler

  • Genel Haberler
    2684

Ülkemizden İhracatı Yapılacak Gıda Ürünlerinin Çin Gümrükleri Singlewindow Sistemine Kayıt Edilmesi

Ülkemizden İhracatı Yapılacak Gıda Ürünlerinin Çin Gümrükleri Singlewindow Sistemine Kayıt Edilmesi —  Erzurum TSO

İlgi : Ticaret Bakanlığı'ndan alınan 19.07.2022 tarihli ve 76478641 sayılı yazı.

Ekte bir örneği sunulan ilgi yazıda, 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle Çin Gümrükler Genel İdaresi (GACC) tarafından uygulamaya konulan singlewindow kayıt sistemindeki kayıtların işletme ile ürün bazında olduğuna dikkat çekilmektedir.

Yazıda, firmalarımızın Çin'e gıda ürünü ihraç etmek istemeleri durumunda, ihracat öncesinde, Çin'deki ithalatçıları ile irtibata geçilmesinin ve singlewindow kayıtlarının ilgili ürünü kapsadığı hususunun teyit edilmesinin faydalı olacağı belirtilmektedir. Ayrıca, sistemde kaydı bulunmayan ürünlerin kayıt işleminin tamamlanarak ilgili ürünler için CTUR ile başlayan kayıt numaralarının sistemden alınmasından sonra ihracat işlemlerine başlanması önerilmektedir.

EK: Ticaret Bakanlığı'ndan alınan yazı. (1 sayfa) [pdf-embedder url="https://www.erzurumtso.org.tr/wp-content/uploads/Ulkemizden-Ihracati-Yapilacak-Gida-Urunlerinin-Cin-Gumrukleri-Singlewindow-Sistemine-Kayit-Edilmesi..pdf" title="Ulkemizden Ihracati Yapilacak Gida Urunlerinin Cin Gumrukleri Singlewindow Sistemine Kayit Edilmesi."]